روغن زیتون فرابکر چیست ؟

با پیشرفت دنیای امروز و افزایش سطح آگاهی عمومی، مردم برای سلامتی و افزایش سطح زندگی خود روش های مختلفی را برمیگزینند، یکی از این روش های تغییر عادات غذایی و استفاده از مواد غذایی ارگانیک میباشد. روغن در تهیه غذا و پخت و پز به ویژه در غذاهای ایرانی نقش بسیارمهمی داشته و با بهبود کیفیت این ماده غذایی میتوان کیفیت و سلامت غذای تهیه شده را نیز افزایش داد . 
یکی از روغن های اصیل و قدیمی مورد استفاده روغن زیتون میباشد که انواع مختلفی داشته و امروز قصد داریم شما عزیزان را با روغن زیتون فرابکر ، خواص آن و راه های تشخیص آن آشنا کنیم:

به طور کلی سه نوع روغن زیتون معمولی، روغن زیتون بکر و روغن زیتون فرابکر داریم که با توجه به روش استخراج روغن، نوع مواد افزودنی و سطح اسید اولئیلک آزاد مشخص می شود.

روغن زیتون

روغن زیتون خالص یا معمولی

این روغن زیتون رنگ روشن تری داشته و اولئیک اسید موجود در آن حدود ۳ تا ۴ درصد می باشد و بیشترین کاربرد آن در پخت و پز بوده و طعم خاصی ندارد. این نوع روغن زیتون حاصل استفاده از مواد شیمیایی و فرآیند های حرارتی بوده و کیفیت آن از دو نوع دیگر کمتر می باشد. 

روغن زیتون بکر

در این روش برای استخراج روغن از میوه زیتون از گرما و مواد شیمیایی استفاده نمی شود و تا حدودی می توان گفت که این روغن تصفیه شده نیست. این روغن دارای خلوص و طعم واقعی زیتون است و تا حد زیادی به روغن فرابکر تشابه  دارد و تفاوت این دو نوع روغن در این است که روغن زیتون بکر دارای میزان اولئیک اسید بیشتری است و از طرفی طعم ملایم تری هم دارد.

روغن زیتون فرابکر

این نوع روغن زیتون که به آن روغن زیتون فوق بکر نیز می گویند با کیفیت ترین نوع روغن زیتون می باشد و روند استخراج این روغن به  گونه ای است که وقتی شما روغن تولید شده را مصرف می کنید طعم واقعی زیتون را احساس خواهید کرد. همچنین ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی موجود در زیتون در این روغن موجود است و نسبت به  دو نوعی که در قسمت بالا گفتیم اولئیک اسید کمتر دارد (کمتر از ۱ درصد.)، برای استخراج این روغن از هیچ گونه مواد شیمیایی یا حرارتی استفاده نشده است و رنگ آن سبز طلایی می باشد.

خواص روغن زیتون فرابکر

مقدار ویتامین های محلول در چربی در این روغن بیشتر از سایر روغن هاست و همچنین اسید های چرب ضروری موجود در این روغن ها برای بدن بسیار مفید هستند. ۱۰۰ گرم روغن زیتون فرابکر حاوی مواد مغذی زیر است:

 • ویتامین K: 75 درصد نیاز هر شخص در روز
 • ویتامین E: 72 نیاز هر فرد در روز
 • امگا ۳: ۷۶.۰ درصد
 • امگا ۶: ۷.۹ درصد
 • ۷۳  درصد چربی تک اشباع نشده (که معمولا اولئیک اسید است.)
 • ۸.۱۳ درصد چربی اشباع

سایر خواص درمانی و دارویی روغن زیتون فرابکر عبارتند از:

 

 • پیشگیری از بیماری های مزمن 
  بسیاری از پزشکان بر این باورند که علت اصلی بیماری هایی مانند سرطان، دیابت، سندرم متابولیک، آرتریت و آلزایمر؛ التهاب های مزمن هستند. روغن زیتون با داشتن خاصیت ضد التهاب باعث می شود که احتمال بروز این اختلالات و بیماری ها در فرد کاهش یابد و از طرفی با مصرف مداوم و صحیح آن می توانید از پیشرفت التهابات و مزمن شدن آن ها جلوگیری کنید و احتمال ابتلا به بیماری هایی که گفتیم را کاهش دهید.
 • کاهش بیماری های قلب و عروقی
  این روغن به دلیل داشتن مقدار زیادی اسید های چرب اشباع نشده، ویتامین E، ویتامین D و امگا ۳ باعث کاهش خطرات ابلا به بیماری های قلبی و عروقی می شود. این مواد به  طور دقیقتر باعث می شوند که فشار خون، کلسترول، لخته های خونی، LDL و التهاب در سیستم گردش خون کاهش یابد و آندوتلیال بهتر عمل کند و احتمال ابتلا به  بیماری های قلبی عروقی تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

روغن زیتون ارگانیک

احتمالا بار اولی که روغن زیتون فرابکر استفاده میکنید طمع و عطر شدید آن که دقیقت طعم و عطر زیتون طبیعی هست شما را اذیت کند و با خود بگویید نمونه های معمولی بهتر هستند ولی به یاد داشته باشد که گر به دنبال خواص زیتون و طعم و بوی طبیعی آن هستید بهترین گزینه برای شما این نوع روغن خواهد بود.

ما در کنار شما هستیم و این اطمینان را به شما میدهیم که روغن زیتون فرابکر ارگانیک زنیتوم محصول بهترین باغات زیتون طارم بوده و از با کیفیت ترین محصولات تهیه مشود. با خرید از زنیتوم خیالتان را درمورد اصالت و کیفیت روغن زیتون راحت کنید.

 

 

زنیتوم | فرصت زندگی سالم تر  

۰/۵ (۰ Reviews)

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *